Kada je vađenje umnjaka pravo rešenje

Zubi koji poslednji niču su umnjaci pa im je stoga ostavljeno najmanje prostora za pravilan rast. Umnjaci su poslednji zubi u vilici, najčešće rastu između 17 i 25 godine života, a imaju i naziv “osmica” budući da zauzimaju osmu poziciju u usnoj duplji. Njihova građa i oblik variraju, a ima ih po dva u svakoj vilici. Zovemo ih umnjaci jer rastu u godinama kada osoba postaje "mudra i umna". Tokom istorije, umnjaci su čoveku služili za mlevenje i drobljenje hrane, ali u današnje vrijeme, zbog načina ishrane i vrste hrane koju unosimo, oni su zapravo izgubili svoju prvobitnu namenu.

Umnjaci mogu izazvati upalu zubnog mesa

Umnjaci nam mogu stvarati probleme jer se zbog njihovog kasnijeg razvijanja prostor oko njih sužava i često nemaju dovoljno mesta za pravilan položaj i rast. Takođe, ako umnjak probija kroz zubno meso, izaziva upalu zubnog mesa. Desni mogu postati bolne i otečene, a komadići hrane i bakterije se mogu prikupiti oko umnjaka i uzrokovati upalu, bol i oticanje te će, najverovatnije, doći i do infekcije.

Umnjaci mogu delom niknuti, ostavljajući pola zuba pokrivenim zubnim mesom. Ova je situacija prava klopka za ostatke hrane i bakterije jer je zbog njegove pozicije teško očistiti i njegovati svaki deo zuba.

Bolne promene u usnoj duplji

Desni se, stoga, mogu upaliti i uzrokovati ozbiljne probleme. Ipak, najčešći problem vezan za umnjake je premala vilica. To se događa u slučaju kada umnjaci nemaju dovoljno mesta za izbijanje na površinu. Ponekad oni neće ni niknuti, ali u nekim će se slučajevima zub izboriti za izbijanje i rasti u krivom smeru.

Umnjake najbolje izvaditi što pre

Ako umnjaci počnu rasti krivo, mogu uzrokovati bol, ali i upalu koja razara kost i živce okolnih zuba.

Simptomi problema s umnjacima:

– bol ili utrnula vilica

– iritacija zubnog mesa ili jezika jer umnjak raste u krivom smeru

– oticanje zubnog mesa umnjaka koji nije izrastao do kraja

– gužvanje zuba zbog nedostatka mesta

Vađenje umnjaka – što pre

Kako se današnjom savremenom stomatološkom opremom i tehnologijom to na vreme može uočiti, moguće je preventivno delovati i rešiti ih se.

Umnjake je najbolje izvaditi što pre, jer što dalje čekamo, zub više raste, a s njim i njegovi koreni što u može iskomplikovati čitavu priču.

Vađenje umnjaka u kvalitetno opremljenim ordinacijama nije komplikovan zahvat i radi se rutinski, najčešće pod lokalnom anestezijom.

No, nemojte se uplašiti. Za pacijenta ne bi trebala biti zabrinjavajuća činjenica da mu je potrebna operacija vađenja umnjaka, jer postupak nije ništa gori od normalnog vađenja zuba. Neke se osobe odlučuju, nakon pregleda, i na preventivno vađenje umnjaka pre nego što što dođe do problema s njima. Takva se odluka često donosi uz preporuku stomatologa ili ortodonta, koji na temelju rendgenskih slika zuba koji su izašli i koji nisu izašli, mogu utvrditi što će se u budućnosti događati s vilicom i zubima.

Bezbolan, ali neugodan zahvat

Nakon zahvata može doći do malog oticanja, a u nekim slučajevima je potrebno na nekoliko dana promeniti način ishrane konzumirajući mekšu i laganiju hranu. Važno je znati da je operativni zahvat vađenja umnjaka, koji se stručno zove alveotomija, siguran i ne traje dugo. Zahvat je bezbolan, ali istovremeno postoji osećaj neugode, budući da se na kraju zahvata rana mora zašiti. Oporavak nakon operacije traje nekoliko dana.

Preporučuje se uzimanje tableta protiv bolova te redovito menjanje gaze u ustima. Ako krvarenje ne prestane nakon 24 sata, obavezno se javite stomatologu ili oralnom hirurgu koji je izvršio operaciju.

Neophodno mirovanje

U sledećih nekoliko dana nakon vađenja umnjaka, preporučuje se mirovanje. Nemojte ležati u vodoravnom položaju kako ne biste dodatno podstakli krvarenje. U prva 24 sata nakon vađenja preporučuje se stavljanje hladnih obloga na spoljnju stranu obraza, dok se u sledećih nekoliko dana preporučuju tople obloge, takođe s spoljnje strane obraza. Fizička aktivnost može pojačati krvarenje, pa nakon vađenja umnjaka, budite spremni na dosta mirovanja.

Izbegavajte trljanje bolnog mesta

Nemojte prati zube u prva 24 sata, a nakon toga, isperite usta nekoliko puta na dan s mlakom vodom u kojoj ste otopili kašiku morske soli. Što je više moguće izbegavajte trljanje tog mesta jezikom i dodirivanje rukama. Suzdržite se od jela prvih nekoliko sati nakon vađenja, a nakon toga počnite s laganijom hranom kao što su pudinzi, kašasta hrana i supe. Takođe, usnu duplju možete ispirati s mlakim čajem od kamilice, koji ima protvupalno delovanje.

Nemojte upotrebljavati slamčicu, jer sisanje može pojačati krvarenje u ustima. Takođe, suzdržavajte se od pušenja, barem u prva 24 sata, a ako je moguće i duže, jer ono može smanjiti dotok krvi na mesto gde je bio zub, što može dovesti do razmnožavanja bakterija i infekcija. Ipak, najvažnije je da znate da vađenje umnjaka nije bauk. U pravim rukama, nemate se čega bojati. Stoga, ako vas muče umnjaci, znajte gde se možete javiti.