Jednostavno: Zubni implantat

Zub je kao santa leda - vidi se samo mali deo, a mnogo toga je ispod površine. Pacijenti su često iznenađeni kada na snimcima ili prilikom vađenja vide koliko je zaista dugačak prirodni koren zuba i koliki deo zuba živi skriven od našeg pogleda, smešten u našoj viličnoj kosti. Dužine korena zuba mogu da variraju, ali tipičan koren zuba je dužine od jedan do dva centimetra. Ukoliko smo, nažalost, ostali bez zuba usled nezgode, karijesa ili problema sa desnima, uloga zubnog implantata je da novom, veštačkom zubu pruži snažnu potporu, kako bismo mogli da jedemo, pričamo i osmehujemo se kao i sa prirodnimzubima.

12Ono što omogućava potpuno prirodan osećaj i izgled novih zuba je upravo to što su, za razliku od mostova i proteza, ovi zubi, kao i prirodni, ukorenjeni u viličnoj kosti uz pomoć implantata. Zubni implantat, dakle, predstavlja zamenu za najvažniji deo zuba- koren. Maksimalno pojednostavljeno: zubni implantat je veštački koren zuba na koji će kasnije doći novi zub. Jedna od najčešćih zabluda je da telo odbacuje implantate. Implantati se izrađuju od titanijuma koji vremenom srasta za kost, a odbacivanje se dešava u svega 1% slučajeva ukoliko je pacijent alergičan na titanijum. Druga zabluda je da je postavljanje dentalnog implantata agresivno, invazivno i bolno.

Naprotiv, postavljanje dentalnog implantata se vrši na fin i precizan način i manje je invazivno od vađenja zuba ili operacije umnjaka. Implantati se preporučuju u situacijama kada jedan zub nedostaje između dva zdrava zuba. Tada je mnogo bolje uraditi implantat, nego brusiti dva zdrava zuba kako bi se na njih postavio most. Ukoliko nedostaje više zuba, moguće je svaki zameniti pojedinačnim implantatom – što predstavlja bolju, ali i skuplju varijantu. Druga mogućnost je da se postave dva implantata koji će nositi most od tri ili četiri zuba.

Implantati nisu jeftini, ali predstavljaju dugoročnu investiciju. Uz adekvatno održavanje higijene, implantati mogu da potraju čitav život i samim tim predstavljaju jednokratni trošak, što nije slučaj sa protezama i mostovima koje je neophodno menjati. Važno je naglasiti da stomatološki implantati nikako nisu eksperimentalna procedura. Baš suprotno: implantati imaju iza sebe dugu istoriju upotrebe i uspeha, a ugradnja implantata se smatra za najbolje istraženu proceduru u stomatologiji. Mnogo pažnje i vremena je posvećeno njihovom izučavanju i naučnim postupkom je dokazano da su implantati u stomatologiji do sada najkorisnija metoda.